W czwartek 4 kwietnia 2019 r. zmarł w wieku 73 lat,
z tego w kapłaństwie 48 lat
ŚP. Kapelan Jego Świątobliwości Ks. Prałat Bartłomiej Stefan Kapałka
Emerytowany Proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu

 


I rocznica śmierci

 


Poświęcenie kamienia z tablicą pamiątkową – 24.08.2019

Zdjęcia: Piotr Wróblewski

 


Msza Krzyżma w Wielki Czwartek

Wielkoczwartkowa Msza Krzyżma sprawowana przed południem w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zgromadziła około 600 księży. Kardynał Kazimierz Nycz jako przykład przywołał postać zmarłego ks. prałata Bartłomieja Kapałki. Świeccy na jego pogrzebie podkreślali, że był “zwyczajny, normalny, bez zbędnego dystansu, jak ojciec, kiedy trzeba wymagający a jednocześnie prawdziwie braterski”.

Zdjęcia: Wojciech Łączyński

 


Ks. prałat Bartłomiej Kapałka był organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła w Rybiu. Tworzył tę parafię od podstaw – najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii. Konsekracja kościoła odbyła się 17 października 2004 roku

73-letni kapłan, choć pochodził z Podhala święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W archidiecezji warszawskiej był m.in. delegatem biskupim ds. misji oraz dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. W ocenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza był nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym: – „Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu – powiedział przy okazji uroczystości nadania ks. Kapałce godności kapelana honorowego Ojca Świętego w sierpniu 2017 r.

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego. Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.


10 kwietnia 2019

Druga Msza św. pogrzebowa została odprawiona w Niedzicy
we środę 10 kwietnia o godz. 12.00,
po czym Ciało zmarłego zostało pochowane na miejscowym cmentarzu.

Zdjęcia: Krzysztof Karpiński

 


9 kwietnia 2019

Pierwsza Msza św. Pogrzebowa została odprawiona we wtorek 9 kwietnia br.
o godz. 12.00 w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu,
po czym Ciało zmarłego zostało przewiezione
do parafii rodzinnej św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

Zdjęcia: Piotr Świstak

 


8 kwietnia 2019

O godz. 20.00 w Rybiu została odprawiona Msza św. za Zmarłego
z miejscową wspólnotą parafialną.

Zdjęcia: Piotr Świstak