V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU –
29 marca 2020 r.

 

  1. W związku z restrykcjami spowodowanymi zagrożeniem epidemiologicznym przypominamy, że do odwołania w Mszach świętych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Sugerujemy zatem, aby uczestniczyły w nich głównie osoby, które na daną Mszę św. zamówiły intencję. Wszystkie dodatkowe nabożeństwa są odwołane. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku, gdzie będziemy transmitować niektóre msze i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
  2. Aby umożliwić skorzystanie ze spowiedzi będziemy codziennie dyżurować
    w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie od godziny 16.00 do 18.00 oraz dodatkowo w piątek od 19.40 do 22.00. Spowiedź odbywać się będzie w zakrystii.
  3. Kancelaria będzie nieczynna do odwołania. W sprawach kancelaryjnych prosimy o kontakt telefoniczny.
  4. Z powodu epidemii wizyty u chorych w pierwszy piątek miesiąca są odwołane, gdyby jednak ktoś z osób chorych pilnie potrzebował sakramentów prosimy o kontakt telefoniczny.
  5. W sobotę 4 kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci Księdza Prałata Bartłomieja Kapałki, zapraszamy na transmitowaną Mszę św. o godz. 9.00.
  6. Gorąco módlmy się o zatrzymanie epidemii, a także w intencji wszystkich osób chorych i w podeszłym wieku. Polecajmy też w modlitwie personel medyczny. W tej intencji będą się modlić w kwietniu koła różańcowe.
  7. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej +Mariannę Szymanowicz i +Leszka Wareckiego. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

 

 

 

 


LIST MINISTRA ZDROWIA

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃ i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski